• Welcome to N-cars.net - the largest Hyundai N car forum. Check out the model specific sections below and scroll down for country specific forums. Scroll down for i20 N, Kona N and Tuscon N forums! Check out the i30 N Bible Here!

Βελτίωση

Βρήκα το thread του τύπου που ζυγισε τη μαμά και την έβγαλε 13,7 kg.. τη ζυγισε στη ζυγαριά του μπάνιου του!!! Τα 15,5 κιλά τα εβγαλε 13,7.. να του ζητησουμε να μας δανεισει τη ζυγαρια οταν κανουμε διαιτα!!!
Οι εργοστασιακές 19ρες ζυγίσουν 13,1 κιλά.
Π.χ οι (7,5J) 18ρες OZ LM Superturismo που φοράω τον χειμώνα ζυγίσουν 9,4 κιλά.
Οι (8J) 19ρες OZ Ultraleggera HLT ζυγίσουν 9,8 κιλά.
 
Αν δηλώνει η Hyundai δηλώνει οτι γλιτώνει 22 κιλά απτις ζάντες άρα 5.5 κιλά ελαφρύτερη έκαστη απτην εργοστασιακή 13,1-5,5= 7,6 κιλά οι oz στο project C.. κάπου δε κολλάει αυτό.. δε ξέρω τι παίζει απτα λάστιχα που φοράει το project C, μπορεί να μη φοράει pirelli p zero.. μπορεί να φοράει τα corsa
 
Αλέξανδρε δοκίμασε σε κάποιο καλό κατάστημα αμορτισέρ ή εκεί που κάνουν ευθυγραμμίσεις.. κάποτε ήταν ο πουπάκης αλλά δεν υπάρχει πια.. γνώμη μου στην αντιπροσωπεία καλύτερα!
Strato ελεισα ραντεβού για να δουν αν μπορούν στην λάμδα Συγγρού ..οι περισσότεροι που ρώτησα με ευθυγράμμισεις δεν ξέρουν να αλλάξουν..
 
Θα ήθελα να σας πω πως κρατώντας την σκάστρα την εργοστασιακή το αυτοκίνητο κάνει απίθανος ήχους. Εμείς αλλάξαμε την εισαγωγή αέρα και τώρα κάνει σαν Supra. Πιστεύω με την αλλαγή της κάστρα βάζοντας Π.χ forge ο Χαρακτηριστικός ήχος στου του του θα εξαφανιστεί . Επίσης θα ήθελα να μου πείτε πιο downpipe προτείνετε ανάμεσα σε miltek kai hjs!
 
Γνώμη μου εξαρτάται τι εξάτμιση θα βάλεις ή θα αλλάξεις μόνο το downpipe? Πχ αν την αλλάξεις όλη και βάλεις milltek βάλε ίδια μάρκα downpipe, αν αλλάξεις μόνο downpipe βάλε της hjs το οποιο συνεργάζεται και με το παράλληλο εγκέφαλο της racechip
 
  • Like
Reactions: Giannis zafranas
Γεια σε ολους. Μετα απο πολυ ψαξιμο, μα πολυ ομως και συζητησεις με διαφορους βελτιωτες για το τι κ πως, κατεληξα στην αθηνα στους etuners. Δεν ξερω αν τους γνωριζετε ή οχι αλλα το αποτελεσμα εκπληκτικο. Δεν χρειαζεται το αυτοκινητο ουτε εισαγωγη. Ουτε intercooler. Ενα προγραμμα. Μονο. Φτασαμε τα 320 ps κ πανω απο 400nm ροπη. Ειδικα στα χαμηλομεσαια ειναι απιθανο. Αυτα... το φοραω εδω κ 10000χλμ. Χωρις κανενα προβλημα.
κ καλως σας βρηκα.
 
  • Like
Reactions: Kchar
Διόρθωσε με αν κανω λάθος αλλά οι etuners δεν κάνουν remap παρά μόνο tunning boxes . Αν ισχύει είσαι σίγουρος για την επιλογή σου ?
 
Διόρθωσε με αν κανω λάθος αλλά οι etuners δεν κάνουν remap παρά μόνο tunning boxes . Αν ισχύει είσαι σίγουρος για την επιλογή σου ?
Θα ελεγα οτι κανεις λαθος. Παρε ενα τηλ να μιλησεις. Πολυ καλοι κ εξυπηρετικοι. Κ θα δεις αλλο αυτοκινητο. Εγω παρακολουθουσα τους etuners australia που εχουν κανει πολλα Ι30Ν. Κ οταν αποφασισα να το κανω. Κ το εψαξα προς εκπληξη μου ειδα οτι ειναι ελληνες με εδρα αθηνα.
 
Καλώς ήρθες Αργύρη..Μπορείς να μου πεις πόσο το μετρησαν το αμάξι σου πριν το προγραμμα;
Τι απέδιδε δλδ ως εργοστασιακό;
Έχεις κάποιο Dyno chart να ανεβασεις?
 
Καλώς ήρθες Αργύρη..Μπορείς να μου πεις πόσο το μετρησαν το αμάξι σου πριν το προγραμμα;
Τι απέδιδε δλδ ως εργοστασιακό;
Έχεις κάποιο Dyno chart να ανεβασεις?
Παρε με αν θελεις ενα τηλ. Να μη γραφω. 6973495423
 
Αργύρη γράψε και εδώ, δεν έχει νόημα από το τηλέφωνο. Όλοι ενδιαφερόμαστε για το πρόγραμμα και τις λεπτομέρειες. Σε φόρουμ είμαστε και γράφουμε.;)
 
Last edited:
Οκ παιδες. Θα γραψω εδω. Οπως εγραψα κ πιο πανω μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στους Etuners. Παρακολουθουσα πολυ καιρο το τι κανουν, κυριως αυστραλια οπου ειχαν κανει πολλα Ν. Ειμαι στο γκρουπ στο fb N australia Οποτε ειχα αρκετο υλικο. Μιλησα κ με καποιους που το ειχαν δοκιμασει κ ηταν ευχαριστημενοι οποτε, why not?? Κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εδω κ 10000χλμ.
 
Την απόδοση του αυτοκινήτου σου με το πρόγραμμα την μετρησες κάπως;;
Έχει σημασία η σύγκριση πριν και μετά στο ίδιο δυναμομετρο.
 
Οκ παιδες. Θα γραψω εδω. Οπως εγραψα κ πιο πανω μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στους Etuners. Παρακολουθουσα πολυ καιρο το τι κανουν, κυριως αυστραλια οπου ειχαν κανει πολλα Ν. Ειμαι στο γκρουπ στο fb N australia Οποτε ειχα αρκετο υλικο. Μιλησα κ με καποιους που το ειχαν δοκιμασει κ ηταν ευχαριστημενοι οποτε, why not?? Κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εδω κ 10000χλμ.
Περιμένουμε να ακούσουμε λεπτομερείες ! Πόσο και αν μετρήθηκε το αμάξι πριν ! Μια φωτό από dyno chart μετά , και γενικότερα τι ακριβώς έκανες στο αυτοκίνητο ! Ευχαριστούμε !
 
Μου αρέσουν πολύ οι βελτιώσεις που κάνουν καλό σε όλες τις παραμέτρους όπως πρόσφυση, απόδοση, οικονομία, άνεση, φθορά . Έτσι θεωρώ το ελαφρωμα βασικό για αρχή και ειδικότερα ζάντες λάστιχα δισκοπλακες μπαταρία καθίσματα κλπ . Σε δεύτερη προτεραιότητα αφαίρεση gpf (χωρίς πρόγραμμα λόγο εγγύησης) . Αυτό το gpf μόνο παθητικό είναι. Αν υπάρχει τρόπος αφαίρεσης ....; Το ψάχνουν αρκετοί βλέπω στο forum.