• Welcome to N-cars.net - the largest Hyundai N car forum. Check out the model specific sections below and scroll down for country specific forums. Scroll down for i20 N, Kona N and Tuscon N forums! Check out the i30 N Bible Here!

Διάφορα Προβλήματα

Καταρχήν το αυτοκίνητο το έχω στα χέρια μου 6 μήνες και έχω κάνει περίπου 3500χλμ. Ήταν της αντιπροσωπείας.
Και όταν το πήρα πρόσεξα ιδιαίτερα το δίσκο και την κατάσταση του και ήταν κομπλέ. Η χρήση που του κάνω είναι νορμάλ. Πέρασαν τα χρόνια που κάναμε ταρζανιές!! 😁😁😁
Το θέμα είναι ότι το πήγα στο service αλλά ήταν κρύο και δεν έκανε κιχ. Και μου είπε ο μηχανικός ότι ο δίσκος είναι μια χαρά στο 80% της ζωής του.
Στα του προβλήματος τώρα:
Κάνοντας νορμάλ ταξίδι με 5η ή 6η, σε προσπεράσεις με φουλ γκάζι ανεβάζει στροφές και μετά χιλιόμετρα. Πατινάρει κοινός.
Φυσιολογικά όμως, από ότι ξέρω εγώ και από ότι μου είπαν, αμάξι που πατινάρει, το κάνει από την 1η, 2α και 3η όταν φορτώνει. Εμένα εκεί δεν κάνει τίποτα.
 
  • Like
Reactions: vkoltouk
Πιο εύκολα θα το δεις σε ανηφόρα με 4η από χαμηλά αν πατήσεις τέρμα γκάζι..εκεί θα είναι ξεκάθαρο αν πατιναρει.

Πάντως και στο φόρουμ έχουν αναφέρει κάποιοι ότι είχαν θέμα με το δίσκο.
 
Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι πατινάρει. Αλλά στο μηχανικό μάλλον φοβήθηκε! :cool::cool:
Το θέμα είναι ότι για μένα δεν είναι φυσιολογικό να πατινάρει ένα τέτοιο αυτοκίνητο από τα 40000 χλμ. Χωρίς καμία μετατροπή ή βελτίωση.
Και το κάνει μόνο στις ταχύτητες που ανέφερα, όταν είναι ζεστό. Όχι πάντα.
 
Το φαντάστηκα... εννοώ σε ποια αντιπροσωπεία?
 
Υπάρχει επιλογή άλλη ή είναι το μοναδικό μαγαζί κάτω;
 
Amaksi pou patinarei stin 1i einai te-lei-w-me-no (simplektis).
Wraioi mixanikoi !
 
Καλησπέρα!έχω το i30 n line ,το πήρα καινούριο είναι του 2020 μοντέλο και στα 20.000 χλμ μου έβγαλε πρόβλημα,άκουγα θόρυβο και κυρίως το ένιωθα στο μπροστινό σύστημα μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με το κολάρο τιμονιού μου το άλλαξαν, εξακολουθουσε ο θόρυβος μου άλλαξαν τον άξονα τιμονιού και στην συνέχεια τα συνεμπλοκ.το αμαξι εξακολουθεί να κάνει θόρυβο ακούγεται σαν τρίξιμο και κοπανάει πιο πολυ όταν στριβω δεξιά.
 
Καλησπέρα!έχω το i30 n line ,το πήρα καινούριο είναι του 2020 μοντέλο και στα 20.000 χλμ μου έβγαλε πρόβλημα,άκουγα θόρυβο και κυρίως το ένιωθα στο μπροστινό σύστημα μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με το κολάρο τιμονιού μου το άλλαξαν, εξακολουθουσε ο θόρυβος μου άλλαξαν τον άξονα τιμονιού και στην συνέχεια τα συνεμπλοκ.το αμαξι εξακολουθεί να κάνει θόρυβο ακούγεται σαν τρίξιμο και κοπανάει πιο πολυ όταν στριβω δεξιά.
Εχω το ιδιο μαλλον προβλημα με I30 του 21, το πηγα στο service μου αλλαξαν top mount αλλα συνεχιζει το προβλημα. Επισης εμενα κοπαναει και ο κινητηρας ,2 χρονια δεν εχει βρεθει το προβλημα μου εχουν αλλαξει οστηρια και βαλβιδες μεταβλητου αλλα τπτ.

Προχθες παω να βγω απο το γκαραζ και κοβω ολο το τιμονι και ακου ενα γρρρρ. Τα παιρνω στο κρανιο και παω στην αντιπροσωπια ,μου λεει ο μηχανικος ρουλοεμαν τιμονιου! Του λεω φωναξε το αφεντικο σου να τα πουμε.

Καταρχας οποτε αφηνω το αμαξι για να διορθωσου τα προβληματα που δεν διορθωνονται μου δινουν κατι χαρχαλα για αντικατασταση. Τους λεω δεν ξερω τι θα γινει αλλα δεν παει αλλο αυτο το περα δωθε. Μου λεει ο μηχανικος για να βρουμε το προβλημα και να το λυσουμε θα πρεπει να μεινει το αμαξι μεσα πανω απο δυο μηνες.

Τους λεω δωστε μου ενα αμαξι εφαμιλο με αυτο και κρατηστε το και ενα χρονο. Μου λεει ο ιδιοκτητης της αντιπροσωπιας εχουμε ενα getz να σου δωσουμε δεν εχουμε κατι αλλο. Μου λεει μπορουμε να ζητησουμε ενα αμαξι απο τη hyundai για αντικατασταση αλλα θα πρεπει να πληρωνεις 5 ευρω τη μερα!!!

Τραγικη η κατασταση πραγματικα μαυρη η ωρα που το πηρα. Γενικα στο service δεν ξερουν τι τους γινεται!
 
  • Wow
Reactions: gpapa8
Παιδιά καλησπέρα τι έχετε να πείτε ; πήγα να δω και αύριο παραλαμβάνω ... Από την αντιπροσωπεία μου ειπαν ότι δεν φτιάχνεται...Screenshot_2023-12-14-15-35-45-466_com.viber.voip.jpg
 
Παιδιά καλησπέρα τι έχετε να πείτε ; πήγα να δω και αύριο παραλαμβάνω ... Από την αντιπροσωπεία μου ειπαν ότι δεν φτιάχνεται...View attachment 24182
Καλησπέρα φίλε,

Με όλο το θάρρος, προσωπικά έχω το i30N οπότε δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα του i20, αλλά τί θα έπρεπε να παρατηρήσουμε στην φωτό..? Από ΒΕΛΜΑΡ ΜΑΡΟΥΣΙ η φωτό..?

Καλοτάξιδο όπως και να χει, πλέον το έχεις και στα χέρια σου το αμάξι, αλλά σαν απορία το έθεσα το ερώτημα.

Ευχαριστώ,
 
Καλησπέρα φίλε,

Με όλο το θάρρος, προσωπικά έχω το i30N οπότε δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα του i20, αλλά τί θα έπρεπε να παρατηρήσουμε στην φωτό..? Από ΒΕΛΜΑΡ ΜΑΡΟΥΣΙ η φωτό..?

Καλοτάξιδο όπως και να χει, πλέον το έχεις και στα χέρια σου το αμάξι, αλλά σαν απορία το έθεσα το ερώτημα.

Ευχαριστώ,
Νομίζω αναφέρετε εκεί που κλείνει το καπό του κινητήρα, στο μέσο του προβολέα, που δεν είναι σε ευθεία το καπό με το σασί
 
Νομίζω αναφέρετε εκεί που κλείνει το καπό του κινητήρα, στο μέσο του προβολέα, που δεν είναι σε ευθεία το καπό με το σασί
Καλησπερα.Και στο δικο μου ετσι ειναι.Μαλλον ολα ετσι τα βγαζει το εργοστασιο( I 20 N).Για να μην το ματιαζουν?Ισως.Δεν ξερω.
 
  • Like
Reactions: gpapa8